Krwawienia z pochwy po porodzie

krwawienia z pochwy po porodzieKrwawienia z pochwy po porodzie – stany po porodowe

Ciąża jest chyba najpiękniejszym okresem w życiu kobiety. Ruchy maluszka w brzuchu, później jego narodziny i płacz. Jest niewątpliwie czasem pełnym wzruszeń i radości. O ile macierzyństwo jest czasem pięknym, sam PORÓD już niekoniecznie należy do przyjemnych. Ciało kobiety zmienia się nie do poznania. Okres po porodzie niezależnie od tego czy siłami natury, czy poprzez cesarskie cięcie, jest bardzo trudny i bolesny. Pojawia się wiele nowych stanów. Każda kobieta jest inna, i każda przeżywa okres połogu inaczej. Nie mniej jednak warto znać stany po porodzie i wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Stany te, fizjologicznie mogą trwać nawet do PÓŁ ROKU!

W dzisiejszym wpisie skupię się na krwawieniach z pochwy – stanie dotykającym każdą rodzącą.

KRWAWIENIA Z POCHWY PO PORODZIE

Są zjawiskiem jak najbardziej fizjologicznym. Macica obkurcza się i oczyszcza z odchodów połogowych. Krwawienia z pochwy po porodzie, trwają około 6 tygodni. U jednej położnicy trwają 2 tygodnie, u innej zaś 8. Krwawienie przez 2-3 dni po porodzie jest bardzo intensywne i niejednokrotnie dosyć bolesne. Zapach i kolor krwi powinien być zbliżony do krwi menstruacyjnej. Czasem możesz zauważyć niewielkie skrzepy – to normalne, nie martw się. W późniejszych dniach krwawienie staje się mniej intensywne i zmienia kolor od różowego po brązowe. Pamiętaj, że krwawienie o nieprzyjemnym zapachu i bardzo bolesne powinno rozbudzić szczególnie Twoją uwagę.

PROFILAKTYKA- JAK SOBIE PORADZIĆ Z KRWAWIENIAMI?

 • Karmienie piersią skróca okres krwawienia, jednak podczas karmienia mogą pojawić się silniejsze bóle macicy spowodowane wyrzutem hormonu – oksytocyny.
 • HIGIENA – podmywaj się stosunkowo często używając odpowiednich preparatów do higieny intymnej, albo dla kobiet po porodzie (do kupienia w aptece). Zaleca się też stosowanie zwykłego szarego mydła.
 • Do osuszania skóry, użyj ręcznika jednorazowego! Na tradycyjnym ręczniku mogą gromadzić się bakterie oraz szybko się brudzą. Tradycyjny ręcznik musiałabyś prać codziennie.
 • Używaj BIELIZNY tylko bawełnianej. Po porodzie najlepiej użyć jednorazowych majtek (są przewiewne i lekkie), które po prostu wyrzucisz – do kupienia w aptece. Nie będziesz musiała prać zabrudzonej bielizny od krwi – a zapewne ją zabrudzisz. Oszczędzisz sobie sił i czasu.
 • Używaj wyłącznie podpasek – tych największych. W aptece są specjalne podpaski dla mam po porodzie. Możesz jednak kupić te zwykłe duże. Na oddziałach ginekologicznych używa się poskładanej gazy. Wydaje mi się jednak, że nie będzie to komfortowe. Nie mniej jednak jeśli cenisz sobie ekologie i chcesz zaoszczędzić, to polecam również ten sposób. Gaza mimo wszystko jest bardzo przewiewna i tania. Zrezygnuj z tamponów!
 • SUSZ KROCZE CODZIENNIE – dostęp powietrza pozwoli na szybsze gojenie się rany. Tak jest w przypadku wszystkich blizn i świeżych ran. Możesz rozłożyć podkład jednorazowy. Jeśli takowego nie posiadasz, to połóż worek foliowy na łóżku, a na niego ręcznik. Rozłóż podkład jednorazowy bądź ręcznik, podłóż podpaskę i poleż na chwile z rozchylonymi nogami. Staraj się suszyć krocze kilka razy dziennie. Pomyśl o tym, że Twoje krocze po porodzie to przyjazne środowisko dla rozwijania się bakterii – ciepło, wilgotno,mokro. Wietrzenie wydaje się absurdalne, ale pomaga.

Ponadto:

 • Pamiętaj, że ciepłe okłady zwiększają krwawienia. Ciepło rozszerza naczynia krwionośne.
 • Można wykonać również OKŁAD Z LODU. Na niektórych oddziałach ginekologicznych i położniczych stosuje się właśnie ZIMNE okłady. Wystarczy, że np.: gazę jałową (do kupienia w każdej aptece za grosze) lekko zmoczysz, wykręcisz i wsadzisz na kilka godzin do lodówki, bądź zamrażarki. Pamiętaj, żeby nie zamrażać gazy, a ją lekko schłodzić. Okład taki stosowany na krocze może przynieść chwilowe ukojenie.

OBSERWUJ SWOJE KROCZE! JEŚLI ZAUWAŻYSZ NADMIERNE KRWAWIENIA, O DOKUCZLIWYM ZAPACHU, SKONSULTUJ SIĘ Z GINEKOLOGIEM LUB SWOJĄ POŁOŻNĄ.

W kolejnych artykułach pojawią się inne częste dolegliwości po porodowe, oraz sposoby radzenia sobie z nimi. Jeżeli masz jakieś pytanie, pamiętaj, że zawsze możesz napisać tutaj, na forum, bądź skontaktować się ze mną poprzez maila.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. Zosia napisał(a):

  Dobrze napisane, ciekawy tekst.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *