Rany i bóle krocza oraz pielęgnacja miejsca cięcia

RANY I BÓLE KROCZA oraz PIELĘGNACJA MIEJSCA CIĘCIA – stany po porodowe

Rany i bole kroczaNniemal, każda kobieta, która urodziła dziecko boryka się ze jakimiś trudnościami, szeregiem zmian, do których doszło w Twoim ciele. Zmiany te wiążą się z wielkim dyskomfortem spowodowanym różnymi przykrymi dolegliwościami. W wcześniejszym wpisie wspominałam o Krwawieniach z pochwy i sposobach radzenia sobie z nimi. W tym skupię się na na RANACH i BÓLACH KROCZA oraz PIELĘGNACJI MIEJSCA CIĘCIA. Jeśli urodziłaś dziecko niezależnie od tego czy poprzez cesarskie cięcie, czy siłami natury, Twoje krocze Cię po prostu boli. Warto poznać kilka prostych sposób na radzenie sobie z bólem krocza oraz pielęgnacją ran wynikających z porodu.

 

RANY I BÓLE KROCZA

Twoje krocze zapewne jest obolałe, nabrzmiałe, poranione i posiniaczone. Niezależnie od tego czy rodziłaś naturalnie czy przez cesarskie cięcie. Krocze podczas porodu siłami natury może być nacięte albo ulec pęknięciu. W takim przypadku na pewno zostaną założone szwy – nic się nie martw, spotyka to co drugą położnice. Odpowiednia pielęgnacja jest w tym czasie bardzo ważna. Jeśli rodziłaś dziecko poprzez cesarskie cięcie, masz bliznę, o którą powinnaś dbać w bardzo staranny sposób.

 

SPOSOBY NA RANY I BÓLE KROCZA ORAZ SZYBSZE GOJENIE SIĘ RAN

 • Aby rana szybko się zagoiła – WIETRZ JĄ! Tak samo jak w przypadku krwawień, ważne jest częste podmywanie się oraz osuszanie krocza jednorazowymi ręcznikami. Cyrkulacja powietrza jest bardzo ważna, nie pozwoli na rozprzestrzeniania się szkodliwych patogenów, które mogą być naprawdę groźne. Więcej o wietrzeniu krocza znajduje się w artykule o KRWAWIENIACH Z POCHWY PO PORODZIE.
 • Gdy masz założone szwy na kroczu, przecieraj krocze OCTENISEPTEM, nałożonym na gazik – min. 1 raz dziennie.
 • Pamiętaj o HIGIENIE. Podmywaj się po każdorazowej zmianie podpaski. Od wzgórka łonowego do odbytu. Używając do tego preparatu do higieny intymnej (są nawet specjalne dla kobiet po porodzie, do kupienia w aptece) lub używaj szarego mydła.
 • ZIMNE OKŁADY, powinny zniwelować ból krocza. Możesz wykorzystać do tego mokrego ręcznika uprzednio wsadzonego do lodówki. Stosuj nie dłużej niż pół godziny.
 • NIE STOSUJ CIEPŁYCH OKŁADÓW – są niebezpieczne podczas krwawień, naczynia wówczas się rozszerzają i dochodzi do jeszcze większych krwawień.
 • NAPAR Z KORY DĘBU – świetnie sprawdza się do przecierania krocza. Do kupienia w aptece bądź drogerii.
 • NAPAR Z RUMIANKU – zniweluje podrażnienia skóry. Przecieraj krocze 1x dziennie. Nie wprowadzaj do pochwy.
 • UNIKAJ GORĄCYCH KĄPIELI – są po prostu nie wskazane po poradach. Mogą powodować krwawienia.
 • NIE DZWIGAJ CIĘZKICH RZECZY ANI NIE ROZCIĄGAJ SIĘ zbyt wcześnie po porodzie. Szwy mogą się rozejść albo popękać
 • Do siedzenia użyj kółka dmuchanego na basen albo miękkiej poduszki. Poczujesz ulgę.
 • Nie siedź zbyt długo w jednej pozycji.
 • Możesz żarzyć Paracetamol lub Ibuprofen – chyba, że lekarza zalecił coś innego.

PIELĘGNACJA RANY PO CESARSKIM CIĘCIU

 • Przed każdorazowym dotyku rany UMYJ RĘCE.
 • Dezynfekuj miejsce cięcia OCTENISEPTEM i JAŁOWYM GAZIKIEM. Pamiętaj o odpowiedniej kolejności dezynfekcji. Najpierw strona dalsza rany. Czyli nie sama rana ale jej brzegi. Do każdego brzegu rany użyj osobnego gazika nasączonego środkiem do dezynfekcji. Na końcu przetrzyj ranę. Wykonuj pojedynczy ruch. Od strony prawej do lewej.
 • Ranę pooperacyjną, jeśli się nie sączy, możesz przemywać zwykłym szarym mydłem. Bardzo dokładnie ją osusz.
 • Nie zaklejaj rany bez przerwy. Pozwól na dostęp świeżego powietrza. Rany, które są wietrzone o wiele szybciej się goją.
 • Używaj wyłącznie bawełnianej bielizny.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że rany przemywane Octeniseptem, mają charakterystyczny zapach, niektórzy porównują go z zapachem wydzieliny (ropy). Jest to normalny zapach. Jednak, kiedy coś Cię zaniepokoi, nie lekceważ tego.

5 CHARAKTERYSTYCZNYCH OBJAWÓW, MOGĄCYCH SUGEROWAĆ ZAKAŻENIE:

 1. Ból, tkliwość.
 2. Podwyższona temperatura, przy dotyku rany bądź gorączka.
 3. Sączenie się wydzieliny.
 4. Zaczerwienienie
 5. Obrzęk

Przyjmuje się, że kobieta rodząca poprzez cesarskie cięcie, powinna urodzić nie więcej niż troje dzieci. Powinna zachować okres pomiędzy porodami minimum 2 lata. Wiąże się to z faktem, że blizna po operacji może się po prostu rozejść i nie jest już tak elastyczna. Osobiście znam jednak przypadki, że kobieta urodziła poprzez cesarskie cięcie pięcioro dzieci.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *