Zanim zajdziesz w ciąże – kilka prostych kroków

ZANIM ZAJDZIESZ W CIĄŻE…

zanim zajdziesz w ciazeW dzisiejszych czasach co 4 para boryka się z problemem zajścia w ciąże. Problem ten wiąże się z wieloma aspektami, od zdrowotnych, aż po psychologiczne. Zanim zajdziesz w ciąże, warto się do tego odpowiednio przygotować. Ja, wraz z mężem, również staramy się o dziecko. Warto wiedzieć jakie badania wykonać. Jak przygotować swój organizm do tego magicznego czasu, bo to w końcu on będzie domem dla twojego dziecka, przez następne 9 miesięcy.

Warto pamiętać, że to w głównej mierze zależy od Ciebie, czy Twoje dziecko urodzi się zdrowe i nie będzie miało w przyszłości problemów zdrowotnych.

 

STAN FIZYCZNY- przygotuj swoje ciało!

 • Po pierwsze – jeśli palisz, bezzwłocznie RZUĆ PALENIE! Wiem, że to wielkie wyzwanie dla wielu palaczy, ale im szybciej z tym skończysz, tym szybciej „oczyścisz” się z toksyn dymu tytoniowego. Lepiej zacząć wcześniej, gdyż jak już dowiesz się, że jesteś w ciąży to będzie Ci zdecydowanie trudniej rzucić palenie z dnia na dzień (zapewne powtarzasz sobie, że jak będę w ciąży to na pewno odstawie papierosy zaraz gdy się dowiem, och znam wiele przyszłych matek, które leżą na patologi ciąży i wymykają się na papierosa myśląc , że nikt tego nie czuje). Dzieci narażone na dym tytoniowy w ciąży rodzą się mniejsze, słabsze oraz narażone na choroby układu oddechowego oraz nerwowego np. Astma, częściej chorują na zapalenie oskrzeli oraz gorzej się uczą. Ogranicz również spożycie alkoholu, a najlepiej całkowicie go odstaw!
 • Zacznij się RUSZAĆ I ROZCIĄGAĆ. Twoje ciało w ciąży zmieni się diametralnie, zaczniesz miewać skurcze nóg, bóle kręgosłupa. Wszystko się zmienia z tygodnia na tydzień! Taki szybki przyrost masy ciała, jest wielkim obciążeniem dla organizmu, dlatego warto zacząć, np.: rozciągać ramiona, mięśnie brzucha, nóg. Nie mówię tu o katorgach na siłowni, ale o zwykłym rozciąganiu się 15 minut dziennie. Poza tym, gdy w życiu pojawi się nowy człowiek, warto zadbać o silne mięśnie ramion, gdyż najwięcej czasu właśnie maluszek będzie spędzać w Twoich objęciach. Jeśli masz zbyt dużą masę ciała, postaraj się zrzucić parę kilo, gdyż nadwaga w ciąży prowadzi do cukrzycy ciążowej, ale też nadciśnienia. Nie stosuj drastycznych diet i ćwiczeń!
 • ODŻYWIAJ SIĘ ZDROWO – ta kwesta wydaje się oczywista chyba dla wszystkich, ale wydaje mi się, że rzadko która przyszła mama tak naprawdę zwraca na to uwagę. Wiem po sobie, zwłaszcza gdy pracuje się na zmiany i spożywa się posiłki bardzo nieregularnie. Warto sięgać po więcej świeżych owoców i warzyw, odstawić fast-food, gdyż nie dostarczają nam żadnych witamin. Smażone jedzenie zastąpić gotowanym, pić więcej wody. WAŻNYM jest przyjmowanie posiłków zawierających dużo kwasu foliowego,( nasz organizm nie potrafi go sam produkować) gdyż jego brak w pierwszych tygodniach ciąży, może powodować wady cewy nerwowej płodu oraz często anemie u mamy. Kwas foliowy znajduje się w zielonych warzywach, jajach , wątróbce, pomarańczach, bananach, jabłkach, otrębach.

 

ZANIM ZAJDZIESZ W CIĄŻE, PAMIĘTAJ O WYBORZE ODPOWIEDNIEGO GINEKOLOGA! WARTO MIEĆ JEDNEGO LEKARZA PRZEZ CAŁY OKRES TRWANIA CIĄŻY ORAZ KIEROWAĆ SIĘ NP. FAKTEM, ŻE PRACUJE NA PORODÓWCE, NA KTÓREJ PLANUJESZ RODZIĆ. PO PIERWSZE ZNA ON CIEBIE I TWOJĄ CIĄŻE. PO DRUGIE BĘDZIE CI RAŹNIEJ GDY ZNASZ LEKARZA.

 

WAŻNE BADANIA, KTÓRE POWINNAŚ WYKONAĆ ZANIM ZAJDZIESZ W CIĄŻE:

Jakie badania przed ciaza

 • Morfologia krwi oraz poziom żelaza. Podstawowe badanie pozwoli Ci określić czy nie masz żadnych niedoborów lub anemii. Jeśli masz niedobory żelaza przed ciąża, to ciąża dodatkowo to pogłębi.
 • Badanie grupy krwi, zarówno TWOJEJ jak i PARTNERA, oraz ustalenie czynnika RH. Chodzi o ustalenie tzw. konfliktu serologicznego. Jeśli jeden rodzic ma rh+, a drugi rh –, wówczas organizm mamy traktuje dziecko jako „intruza”. W takiej sytuacji podaje się matce immunoglobuliny. Twój lekarz mając takie dane będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie.
 • Oznacz poziom glikemii na czczo. Można to wykonać zwykłym glukometrem kilka dni z rzędu dla pewności. Jest to zwykłe badanie polegające na pobieraniu kropelki krwi z palca. Jeśli okaże się nieprawidłowy – nie będący w granicach 70-110 mg, skonsultuj się z lekarzem. Zapewne zleci Ci badanie tzw. krzywej cukrzycowej.
 • Sprawdź stężenie hormonów tarczycy – nieprawidłowy ich poziom jest często przyczyną niemożności zajścia w ciąże oraz może być przyczyną poronień. Ich prawidłowy poziom wpływa na prawidłowy rozwój dziecka, jego układ nerwowy, mózg.
 • Zanim zajdziesz w ciąże, powinnaś zrobić badanie ogólne moczu.
 • Zbadaj krzepliwość krwi – pozwoli Ci to ocenić ryzyko krwawień w ciąży oraz im zapobiegać.
 • Zrób USG przezpochwowe, zwykłe badanie ginekologiczne, cytologię oraz badanie czystości pochwy. Jeśli okaże się, że masz jakieś nadżerki bądź torbiele, nie wpadaj w panikę. Wiele kobiet będąc w ciąży ma torbiele i rodzi zdrowe dzieci. Nie możesz tego zaniedbać. Wykonaj badanie krwi na Ca 125 (badanie markerów nowotworowych, gdyż torbiel jest ciałem obcym i warto sprawdzić czy nie ma podłoża nowotworowego) oraz CRP (oceni czy w organizmie nie rozwija się jakiś stan zapalny).
 • Jeśli wykonujesz jakąś pracę, w której mogłaś mieć kontakt z kimś zarażonym chorobą zakaźną, wykonaj test na obecność HIV oraz WR (kiłę).
 • Jeśli nigdy wcześniej nie byłaś szczepiona na WZW typu B, zaszczep się! Są to trzy szczepienia, wykonanie ich zajmie Ci 6 miesięcy.
 • Zrób badanie na obecność przeciwciał: RÓŻYCZKI, TOKSOPLAZMOZY oraz CYTOMEGALII. Zachorowanie, na którąkolwiek z nich jest skrajnie niebezpieczne dla dziecka. Dziewczynki po roku 1988 były szczepione obowiązkowo na różyczkę. Jeśli nie byłaś, ani nie chorowałaś na różyczkę, zaszczep się!
 • Udaj się do dentysty, zdrowe zęby są również bardzo ważne dla dziecka jak i przyszłej mamy. W ciąży lekarz nie może wykonać np. leczenia kanałowego.
 • Zanim zajdziesz w ciąże, oczywistym jest odstawienie tabletek antykoncepcyjnych Po pół roku twój organizm w pełni wróci do stanu prawidłowego.
 • Zażywaj profilaktycznie kwas foliowy- dzienna dawka to 0,4 mg. Nie jest to obowiązkowe jednak warto profilaktycznie zażywać, aby zapobiec wadom rozwojowym u dziecka.
 • Kontroluj Ciśnienie tętnicze krwi – u niektórych kobiet w ciąży wzrasta bądź obniża się, dlatego warto znać jego wartość z czasu przed ciąży.

 

Z wynikami badań udaj się do lekarza bądź poproś go o ich zlecenie (nie będziesz musiała płacić). Nie wszystkie jednak da się wykonać na NFZ.

 

POWODZENIA!

W razie pytań bądź niejasności, możesz się ze mną skontaktować pisząc komentarz lub w poprzez zakładkę kontakt.

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. margaritta napisał(a):

  Super strona, oby więcej porad dla młodych mam . Super

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *