Zasady inhalacji – Jak je robić?

Zasady inhalacji

Zasady inhalacjiZasady inhalacji – Aby wiedzieć jak wykonać inhalacje, jakich leków używać i w jakich stanach, zapraszam do zapoznania się z wpisem.  Wrzesień jest rozpoczynającym się sezonem chorobowym, nie tylko wśród dzieci ale również dorosłych. Na oddziałach dziecięcych mówimy, że wrzesień to początek sezonu chorobowego. 3/4 wszystkich przyjęć to w tym czasie tzw. oddechówki. Warto wiedzieć jak poprawnie wykonywać inhalacje, zwłaszcza iż są niezawodną metoda leczenia.Inhalacje świetnie sprawdzają się w: kaszlu, przeziębieniu, katarze, alergii, astmie, zapaleniu oskrzeli, oskrzelików i płuc Inhalacje często towarzyszą przy chorobach dróg oddechowym. Są metodą starą jak świat i bardzo skuteczną. Lek wdychany w postaci pary bardzo dobrze wchłania się przez błony śluzowe i daje świetne efekty lecznicze. Warto znać zasady inhalacji, aby lek mógł odpowiednio działa.

Pojęcie inhalatora

Inhalator jest świetnym urządzeniem, który pozwala na podanie leku bezpośrednio do dróg oddechowych. Przeważnie inhalacje mają działanie rozkurczowe,  jednak jest to zależne od podanego leku. Wiele ludzi myli pojęcie inhalatora z nebulizatorem. Inhalator jest urządzeniem, które ma za zadanie rozprzestrzenić lek do pacjenta, zaś sam nebulizator, który jest częścią inhalatora ma za zadanie przygotowanie leku do formy, w której ma być podany, czyli wziewnej. Właśnie do nebulizatora podaje się lek. Sam inhalator jest urządzeniem dziecinnie łatwym w obsłudze.Poprawne wykonywanie inhalacji

Zasady Inhalacji

Podstawowe zasady inhalacji:

– Należy zawsze używać wyczyszczonych części: tj: maseczki, nebulizatora oraz drenu.

-Po każdej skończonej inhalacji należny je dokładnie wymyć.

-Nigdy nie wykonuj inhalacji z wody !

-Inhalacji nie powinno wykonywać się bezpośrednio po posiłku ani zaraz po nim.

-Zaleca się 30 minutową przerwę, zarówno przed jak i po posiłku.

-Inhalacje powinno wykonywać się z 2 ml, cieczy, czyli jeśli dany lek, który mamy zastosować ma 1 ml, resztę powinniśmy uzupełnić roztworem 0,9 % NaCl.

-Nebulizację powinno się wykonywać w pozycji siedzącej bądź pół siedzącej.

-Inhalacje należy wykonywać przez minimum 8 do 12 minut. Wówczas są najbardziej skuteczne.

-Lek który jest w zamkniętych fiolkach np: po 2 ml powinniśmy wykorzystać do 20 minut po jego otwarci.

-Maseczka musi szczelni obejmować usta i nos, inaczej inhalacja nie będzie przynosiła 100 % efektu

-Nie powinno się mieszać leków z tej samej grupy. Czyli leków, które działają tak samo.

-Jeśli do inhalacji używamy dwóch leków np; Berodual i Pulmicor powinniśmy wykonać te inhalacje oddzielnie. Nie powinno się mieszać dwóch leków w jednej inhalacji.

-Po skończonej inhalacji należy dokładnie wypłukać jamę ustną oraz okolice, gdzie przylegała maseczka.

-Należy dokładnie wypłukać wszystkie części.

Inhalacje – najbardziej znane leki

-0,9 % NaCl : sól fizjologiczna. Idealnie nawilża błonę śluzową, zwłaszcza przy uciążliwych przeziębieniach i nawracających chorobach układu oddechowego. Sól fizjologiczne świetnie sprawdza się w katarze, suchości jamy ustnej, zapaleniach gardła, kaszlu. Świetnie sprawdza się u małych dzieci, w nieżytach nosa świetnie pozwala na ewakuacje niechcianej wydzieliny. Nie należy stosować inhalacji z soli w ( chyba, że lekarz zaleci inaczej ): zapaleniu zatok, nowotworach, gruźlicy, zapaleniu migdałków, niewydolności krążenia i oddechu, krwotokach.

-Berodual- jest bardzo częstym lekiem stosowanym na pediatrii, działa rozszerzająca na oskrzela przy czym ułatwia oddychanie.Nie należy go stosować w tachykardii tj. w przyspieszonym rytmie serca oraz w kardiomiopatii przerostowej.Jest to lek w kroplach. 1ml to 20 kropli.

-Leki z BUDEZONIDEM-( np. Pilmiocord, Nebbud ) większość leków do inhalacji zawiera właśnie ta substancję . Lek jest wydawany na receptę. Lek działa przeciwzapalnie oraz działa rozkurczowo na drogi oddechowe. Najczęściej stosowany w astmie oskrzelowej, zapaleniu krtani, duszności, szczekającym kaszlu, zapaleniu tchawicy. Nie stosuje się go w ostrym ataku duszności.

-Salbutamol ( np: Ventolin) – Jest lekiem dostępnym na receptę. Jest to lek, który rozszerza oskrzela. Działa bardzo szybko. Stosuje się go w chorobach głownie ze skurczem oskrzeli. Jest lekiem stosowanym w astmie oskrzelowej. Salbutamol działa również na macice, hamuje jej skurcze.

Uwaga

Z leków, stosowanych bez konsultacji lekarza jedynym, który można używać bezpiecznie jest roztwór soli fizjologicznej. Jednak nie należy podawać dziecku żadnych leków na własną rękę , bez uprzedniej konsultacji z lekarzem. Głownym przeciwwskazaniem wykonania inhalacji są: wysoka gorączka, krwotoki, uczulenie na składnik leku, choroby serca, niewydolność krążenia i oddechowa, gruźlica, zapalenie zatok i migdałków, nowotwory.

W sezonie grypowym warto zapoznać się z wpisem na temat gorączki.

Może Ci się również spodoba

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *